ΑΡΙΣΤΟΣ Ο ΝΤΙΤΣΟΣ ΣΤΟ ΠΑΟΚ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ !!! (VIDEO)

0
Ο ΠΑΟΚ μπορεί να τα… βρήκε σκούρα απέναντι στον Πανιώνιο για περίπου 70 λεπτά, ωστόσο, χάρις στα τέρματα των Κατσουράνη (80’) και Βούκιτς (87’) έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Ιστορικού 4-2. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη, έπειτα από την επικράτηση κόντρα στην Κέρκυρα για το πρωτάθλημα και απέναντι στον Λεβαδειακό στο Κύπελλο Ελλάδας και παρέμεινε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 46 πόντους, έναν πίσω από τον Αστέρα Τρίπολης που «πέρασε» από τους «Ζωσιμάδες» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Από την άλλη, ο Ιστορικός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην Τούμπα, πέτυχε δύο τέρματα, αλλά δεν… άντεξε στον υψηλό ρυθμό που έδωσαν οι «ασπρόμαυροι» στο τέλος και γνώρισαν την ήττα που τους διατηρεί στους 28 βαθμούς, έξι περισσότερους από την ζώνη του υποβιβασμού. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα που θα τους έδινε άλλο… αέρα, ωστόσο, στο 7’ η κεφαλιά του Πέλκα, έπειτα από σέντρα του Λόρενς πέρασε άουτ. Στην συνέχεια, οι «κυανέρυθροι» έκλεισαν καλά τους χώρους προς την εστία του Γιαννακόπουλου, ο οποίος στο 22’ σταμάτησε τον Σαλπιγγίδη. Ωστόσο, ο Έλληνας πορτιέρο είδε την εστία του να παραβιάζεται με ένα εξαιρετικό δυνατό σουτ του Κάτσε, ο οποίος στο 32’ πανηγύρισε το παρθενικό του γκολ στην Super League. Όμως, η… απάντηση του Ιστορικού ήταν άμεση, μια και δύο λεπτά αργότερα, ο Πάρης Ανδράλας έφερε το ματς στα ίσια, έπειτα από ωραία ενέργεια του Γουνδουλάκη από τα αριστερά και πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα, απέναντι στην πρώην ομάδα του. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο, ήτοι με γκολ, αλλά με διαφορετικό πρωταγωνιστή. Συγκεκριμένα, στο 49’ ο Σαλπιγγίδης πιστοποίησε πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, σκοράροντας για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στην Τούμπα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Όμως, δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Ιστορικός βρήκε και πάλι τον… τρόπο να απαντήσει, όταν ο Καμπάνταης έφυγε στην πλάτη της άμυνας του «Δικέφαλου», ο Κατσουράνης προσπάθησε να τον σταματήσει, τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, αλλά την κίτρινη κάρτα στον διεθνή άσο, παρά το γεγονός πως ο επιθετικός των «κυανέρυθρων» ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Γουνδουλάκης, που δεν έκανε λάθος και διαμόρφωσε το 2-2. Όμως, η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ, ο οποίος ανέβασε… στροφές και ευτύχησε να πάρει για τρίτη φορά το προβάδισμα με τον Κατσουράνη. Συγκεκριμένα, στο 80’ ο Σίλντενφελτ με το «τακουνάκι» έβγαλε την μπάλα προς τα έξω και με ωραίο εναέριο πλασέ ο έμπειρος μέσος, διαμόρφωσε το 3-2. Μάλιστα, ο «Δικέφαλος» στο 86’ «κλείδωσε» το τρίποντο, με το όμορφο πλασέ του Βούκιτς, ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Θεσσαλονικέων. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ντίτσος (Πρέβεζας), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Κατσουράνη, Κούρντι και Κολοβό. ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Κατσουράνης, Σίλντενφελντ, Λίνο (46’ Φωτάκης), Κωνσταντινίδης, Κάτσε, Πέλκας (67’ Βούκιτς), Ρομπέρ (67’ Κουμάλο), Λόρενς, Σαλπιγγίδης. Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Κουρντί, Κουλουχέρης, Παντίδος, Κούρος, Ανδράλας, Γουνδουλάκης (72’ Μενδρινός), Τόσκας, Κολοβός (72’ Ντούνης), Αραβίδης, Καπάνταης (81’ Οκόγιε).