SUPER DERBY BONITΣΑ- ΛΟΥΡΟΣ 4-4

0
    Χωρίς νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας ανάμεσα στον Αμβρακικό και τον Λούρο. Σε ένα ματς θρίλερ που δεν ενδείκνυται για καρδιακούς οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς με αποτέλεσμα να μην υπάρξει θύμα και θύτης… Φυσικά το αποτέλεσμα αυτό επέτρεψε στην ομάδα του Λούρου να διατηρήσει την διαφορά των 3 βαθμών από τον Αμβρακικό, αλλά στις επόμενες αγωνιστικές πολλά μπορούν να αλλάξουν καθώς το πρόγραμμα είναι σαφώς δυσκολότερο, τόσο για τον Λούρο και τον Αμβρακικό, όσο και για τον Κεραυνό Θεσπρωτικού, ο οποίος πλέον φιγουράρει μαζί με τον Λούρο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των παικτών του Αμβρακικού έφτασαν πρώτοι στο γκολ. Ήταν το 18ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ναστούλη ο Μηλιώνης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Αυτό το γκολ αφύπνισε τους γηπεδούχους που πήραν την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν στο 33’ να φέρουν το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Χασακή. Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε, τουλάχιστον αρχικά, σε παράσταση για ένα ρόλο με τον Αμβρακικό να δημιουργεί και με τον Λούρο να προσπαθεί να απειλήσει μόνο με στημένες φάσεις. Η πρωτοβουλία των γηπεδούχων έδειχνε πως αργά ή γρήγορα θα μετουσιώνονταν σε γκολ. Στο 55ο λεπτό το φάουλ του Χαϊδάκη σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενουμένων. Στο 59ο λεπτό ο Χαϊδάκης και πάλι ξεκίνησε μία κούρσα από τα δεξιά αναγκάζοντας τον Μπρούβα να τον ανατρέψει με αποτέλεσμα να δεχθεί την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ένα λεπτό αργότερα (60’) ο Παληογιάννης Α μετά από ασίστ του Χαϊδάκη έκανε με κοντινό πλασέ το 2-1 και ο ίδιος παίκτης στο 70ο λεπτό με ψηλοκρεμαστό πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Κούτσικου Δ.Κ έδειξε να καθαρίζει το ματς. Οι φιλοξενούμενοι όμως πάλι από στημένη φάση στο 78’, απευθείας φάουλ του Ναστούλη, μείωσαν σε 3-2, για να έρθει ο Παληογιάννης Α και πάλι στο 79ο λεπτό να κάνει το 4-2 με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Καταγή Γ. Και ενώ όλοι πίστεψαν πως το ματς τελείωσε, ο Λούρος αν και αγωνιζόνταν με 10 παίκτες, βρήκε το σθένος να φέρει το ματς στα ίσα. Αρχικά στο 83’ ο Παναγόπουλος με κοντινό πλασέ μετά από φάουλ μείωσε σε 4-3 για να ολοκληρωθεί η αντεπίθεση στο 87’ όταν ο Μηλιώνης με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Φέσσας (έδιωξε την μπάλα με το χέρι πριν αυτή περάσει την γραμμή και αποβλήθηκε), διαμόρφωσε το τελικό 4-4. Η σύνθεση του Αμβρακικού: Τρανουλίδης, Φέσσας, Φούρλης, Γραμματικόπουλος, Μπουκουράνης, Μητρόπουλος (58’ Κούτσικος Δ.Γ), Χαϊδάκης, Κούτσικος Δ.Κ (86’ Φερεντίνος), Καταγής Γ.